فیلتر شنی استخر

امروزه یکی از رایج ترین و پرکاربردترین دستگاه های تصفیه آب، فیلتر شنی است. تصفیه آب در استخرهای شنا بسیار مهم است. این کار از طریق روش های مختلفی مانند فیلترهای شنی برای استخرها انجام می شود. فیلتر شنی استخر ذرات ریز مانند ماسه، رسوب، هیدروکربن ها، فلزات و مواد مضر را از طریق فرآیند فیلتراسیون از آب حذف کرده و باعث تصفیه آب می شود. در نهایت آب تصفیه شده وارد مخزن فیلتر شنی می شود. بسترهای فیلتراسیون لایه های سیلیس دانه بندی شده با خلوص 98 درصد هستند.

فیلتر شنی چیست؟

به طور معمول این نوع فیلتر دارای قسمتی است که دارای ماسه و سیلیس است تا از عبور انواع آلودگی ها جلوگیری کند. در این قسمت فقط آب از فیلترهای شنی مانند فیلتر شنی فشاری عبور کرده و آب را تصفیه و شفاف می کند. عملکرد این دستگاه ها چندان پیچیده نیست و آب از یک طرف وارد فیلتر شده و از فیلترهای داخلی عبور کرده و آلودگی و ذرات آن از بین می رود. سپس آب خالص از طرف دیگر خارج می شود. پس از مدتی شن و ماسه داخل دستگاه کثیف می شود و عملیات تصفیه را به خوبی انجام نمی دهد که در این صورت باید به حفاری بروید یا فیلتر شنی استخر را بشویید. در حین کمانش مراحل کاملا برعکس فرآیند تصفیه آب است و در این مرحله آب از پایین وارد و از بالا خارج می شود.

کاربردهای این نوع ابزار

در این مقاله سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم که این نوع فیلتر چیست و چه کاربردی دارد؟ اکنون که با چیستی این دستگاه آشنا شدید، بهتر است با کاربردهای آن آشنا شوید. این دستگاه ها شامل موارد زیر می باشد:

  • تصفیه آب خام، چاه یا منبع رودخانه
  • تصفیه آب استخر ماهی
  • پیش تصفیه آب از واحدهای تکمیلی مانند آب برج های خنک کننده، آب آشامیدنی و نیروگاه ها
  • تصفیه آب استخر

اجزا و تجهیزات فیلتر شنی استخر

همانطور که فیلتر شنی اصلی است، ذرات جامد و املاح معلق در آب را حذف می کند. همچنین در صورت کارکرد صحیح این دستگاه افت فشار جزئی ایجاد می کند و حداقل افت فشار باعث تصفیه آب می شود. این دستگاه تصفیه آب استخر دارای اجزای مخصوص به خود می باشد که شامل موارد زیر می باشد:

  • لوله ها
  • شیرآلات و لوازم جانبی ورودی و خروجی آب
  • دریچه هواکش
  • فشارسنج
  • شیرآلات دستی، اتوماتیک و نیمه اتوماتیک برای شستشوی معکوس
  • دریچه بازدید برای دسترسی به داخل فیلتر از شیرها

انواع مدل های این وسیله در استخر

به طور کلی فیلترهای شنی استخر با توجه به میزان فشار کاری و روش فیلتراسیون در انواع مختلفی طراحی و ساخته می شوند. مزیت همه مدل ها این است که بدن مواد شیمیایی اضافه نمی کند و ساختار آب را برای حذف آلودگی ها تغییر می دهد. اما از معایب آن می توان به مصرف برق بیشتر نسبت به سایر فیلترها اشاره کرد. در ادامه در مورد انواع آن صحبت کرده ایم.

فیلتر شنی از نوع کند

این مدل یکی از قدیمی ترین نمونه هاست. سطح این نوع سیلیس در مجاورت هوای آزاد بوده و آب را از خود عبور می دهد و عبور آب به دلیل وزن آن بدون فشار است. مدل فیلتر شنی آهسته برای تصفیه آب با حجم زیاد مانند تصفیه آب شهری و تصفیه فاضلاب استفاده می شود.

فیلتر شنی استخر تند

سیلیس این نوع داخل یک مخزن بسته است و آب استخر یا جکوزی تحت فشار پمپ از بستر سیلیس عبور می کند. در این نوع از 3 یا 4 سایز سیلیس استفاده می شود.

فیلتر شنی از نوع نرخ بالا

این مدل در واقع همان فیلتر شنی استخر سریع است که دبی آب را در هر متر مربع محاسبه می کند. این نوع دانه سیلیس بزرگتر است که باعث می شود آب سریعتر و با افت فشار کمتری عبور کند. فیلترهای شنی تحت فشار را می توان در استخرهایی با تعداد شناگر کم استفاده کرد. نمونه هایی از مزایا عبارتند از قیمت پایین، اشغال کم فضا و حجم کمتر آب.

خرید فیلتر شنی استخر

بدون شک تصفیه آب یکی از مهم ترین قسمت های هر استخری است. آب تمیز منطقه مهمی برای بازدید از استخرهای شنا است. آب آلوده استخر می تواند باعث بیماری های مختلفی شود. برای خرید فیلتر شنی برای استخرها باید به اندازه و کیفیت دانه های سیلیس و میزان سطح فیلتراسیون دقت کرد. در این مقاله شما را با فیلتر شنی استخر چیست و کارایی آن آشنا کردیم. بنابراین برای خرید آن باید فاکتورهای زیادی را در نظر بگیرید. در ضمن قیمت فیلتر شنی استخر بسته به نوع کاربرد، حجم، فشار کاری، جنس بدنه و … متغیر است.

Related Post

Leave a Comment

Call Now Button