با فرا رسیدن فصل تابستان، استفاده از استخرها افزایش می یابد. تعداد زیادی از شناگران استخرهای شنا را آلوده می کنند. اگر آب استخر ضد عفونی نشود، شناگران با بیماری ها و عفونت های زیادی مواجه خواهند شد. برای جلوگیری از این مشکلات، صاحبان استخر باید آب استخر را با روش های مختلف ضد عفونی کنند. بسیاری از ما می دانیم که کلر یکی از رایج ترین راه های ضد عفونی استخرها است. اما باید بدانید که کلرزنی تنها راه ضد عفونی آب استخر نیست. در این مقاله به بررسی ضرورت ضدعفونی کردن استخر بدون کلر، عوامل مهم در انتخاب روش های ضدعفونی و معرفی روش های ضدعفونی کردن استخر بدون کلر می پردازیم.

چرا باید آب استخر را ضدعفونی کنیم؟

آب استخر حاوی آلاینده هایی است که به راحتی به شناگران منتقل می شود. بنابراین برای جلوگیری از سرایت بیماری و آسیب به شناگران، آب استخر باید به طرق مختلف ضدعفونی شود. این آلودگی می تواند ناشی از عوامل طبیعی مانند گرد و غبار، دود، برگ ها، فضولات پرندگان و جلبک ها باشد. با این حال، خود شناگران هم می توانند آب استخر را آلوده کنند. شناگران آب استخر را به دلایل زیر آلوده می کنند: به خاطر داشته باشید که عوامل زیر لزوماً آلوده یا کثیف نیستند، اما به عنوان محل پرورش میکروارگانیسم های بیماری زا در آب استخر ایجاد می شوند:

  • آب و ترشحات بیش از حد از بدن شناگر؛ عرق، ادرار و غیره.
  • ریزش مو، ریزش پوست
  • چرک و کثیفی روی بدن
  • ضد آفتاب، لوازم آرایشی، شامپو، نرم کننده و

اگر آب استخر ضد عفونی نشود، این آلودگی ها می توانند باعث انواع بیماری ها و عفونت ها مانند عفونت گوش، سوزش چشم، خارش و سوزش پوست شوند. بنابراین ضدعفونی کردن استخر بدون کلر بسیار حائز اهمیت است در حالی که نحوه ضدعفونی کردن استخر بدون کلر موضوع مهمی است که نباید از آن غافل شد.

کلر آزاد (کلر باقیمانده) در آب چیست؟

پس از تزریق کلر به آب استخر، بلافاصله با ترکیبات آلی (باکتری) موجود در آب واکنش نشان می دهد و تا زمانی که تمام مواد آلی موجود در آب اکسید نشود، قابل اندازه گیری نیست. پس از اکسیداسیون کامل، با تزریق کلر به آب استخر، تنها کلر آزاد باقی می ماند. این نشان می دهد که دیگر کلر نباید تزریق شود و برای ضدعفونی آب استخر کافی است. مقدار کلر آزاد باقی مانده در آب استخر را می توان با روش DPD اندازه گیری کرد، معمولا 1-10 میلی گرم در لیتر (ppm)، اما اپراتورها موظفند از قوانین محلی تعیین شده توسط دولت و ادارات بهداشت محلی استفاده کنند. کلر آزاد حاوی مجموع یون هیپوکلریت (OCl-) و هیپوکلرو اسید (HOCl) است.

تصفیه آب استخر به وسیله ساده ترین روش ها

کلر ترکیب شده

اگر کلر آزاد ظاهر شود و کلر به آب استخر تزریق شود، از آنجایی که تمام ترکیبات آلی اکسید می شوند، کلر باقیمانده با آمونیاک موجود در آب استخر (به دلیل عرق و ادرار) واکنش داده و کلرآمین تشکیل می شود. علت وجود کلرامین در آب استخر سوزش چشم شناگران و بوی نامطبوع کلر است. محدوده مجاز کلرامین در آب استخر کمتر از 0.2 میلی گرم در لیتر (ppm) می باشد. برخی از مردم فکر می کنند که رسوبات کلر بر روی دیواره های استخر به دلیل تجمع کلر در این مناطق ایجاد می شود، در صورتی که علت اصلی استفاده بیش از حد از کلر است.

زمان مناسب برای ضدعفونی کردن استخر بدون کلر

یکی از سوالات اساسی در نظافت استخر این است که هر چند وقت یکبار باید استخر را تمیز کنیم. زمان مناسب برای انجام این کار به دو دسته کلی تمیز کردن استخر بستگی دارد. دسته اول نظافت جزئی و دسته دوم نظافت حرفه ای است. در ادامه به شما خواهیم گفت که هر یک از این نوع تمیز کردن در چه مقطع زمانی باید انجام شود. هر روز چند دقیقه به تمیز کردن سطح استخر اختصاص دهید. این بخش از تمیز کردن، حذف چیزهایی مانند شاخه ها و برگ ها، حشرات یا گرد و غبار سطحی است که می تواند روزانه استخر شما را آلوده کند. انجام این مرحله شما را از دردسر زمان تمیز کردن حرفه ای کمتر نجات می دهد. قسمت دوم نظافت هفتگی استخر است که نیاز به زمان بیشتری دارد. بخشی از وقت شما در آخر هفته یا در یک روز شلوغ بهترین زمان برای نظافت هفتگی است.

روش ضدعفونی کردن استخر بدون کلر

در این قسمت از نظافت استخر، باید کاشی ها، کف و دیوارها را تمیز کنید تا از رشد جلبک جلوگیری شود. این کار با برس مناسب امکان پذیر است. اما حتما بعد از شستشو کف استخر را جارو بکشید. هنگام نظافت حتما از لوازم بهداشتی و ضدعفونی کننده مناسب استفاده کنید. در نهایت، با استفاده از کیت اندازه گیری pH، مطمئن شوید که آب اسیدی-قلیایی است. این امتیاز باید بین 7.2 تا 7.6 باشد. یکی از مراحل حرفه ای در نظافت استخر، آزمایش آب استخر در آزمایشگاه است. آب استخر را حداقل هر شش ماه یکبار آزمایش کنید تا از سالم بودن آن مطمئن شوید. عملکرد موتور استخر را بررسی کنید. برای بهبود گردش آب، موتور باید حداقل 10 ساعت در روز کار کند. برای متعادل کردن و تمیز کردن آب استخر هر دو یا سه ماه یکبار از متخصص کمک بگیرید.آن ها از سیستم های فیلتراسیون، پمپاژ و سایر تجهیزات و امکانات تخصصی برای کنترل وضعیت آب استخر استفاده می کنند. به یاد داشته باشید که شرایط آب و هوایی محل زندگی شما بر چرخه تمیز کردن استخر تأثیر می گذارد.

Related Post

Leave a Comment

Call Now Button