سرویس پمپ آب خانگی

امروزه به دلیل افزایش جمعیت و گسترش شهرها و ساختمان های چند طبقه، استفاده از پمپ آب زیاد شده است. اما بالا رفتن طول عمر آن، مستلزم سرویس پمپ آب و نگهداری صحیح از آن می باشد.

در این مقاله شما را با پمپ آب و سرویس آن آشنا کرده و در ادامه عیب یابی و تعمیر آن را به صورت مختصر، توضیح می دهیم.

پمپ آب خانگی مناسب

پمپ آب خانگی وسیله ای است برای تقویت فشار آب که امروزه تنوع زیادی دارد. در انتخاب این دستگاه پر مصرف باید فاکتور هایی نظیر متراژ واحد، تعداد شیرها، تعداد طبقات و میزان مصرف را در نظر بگیرید. باید توجه داشت که که عملکرد پمپ وابسته به مخزن تحت فشار و کلید اتومات نیز می باشد. کلید اتومات برای اتوماتیک عمل کردن پمپ بوده و مخزن نیز باعث ایجاد فشار ثابت در پشت لوله ها می شود و جریان یکنواختی را به وجود می آورد.

چگونه هزینه تعمیر پمپ را کاهش دهیم؟

برای کاهش هزینه تعمیر آن، سرویس پمپ آب، نقش بسزایی دارد که در این زمینه باید به نکات زیر توجه کرد:

  1. استفاده از منبع دیافراگمی
  2. چک کردن منافذ پروانه پمپ
  3. بررسی شیر فلکه
  4. بررسی میزان روغن محفظه موتور و سیل
  5. تست کردن الکتریکی جهت اطمینان از عملکرد صحیح پمپ

آموزش سرویس پمپ آب

از آنجا که سرویس های دوره ای در طول عمر این دستگاه، بسیار اهمیت دارد، به طور خلاصه نحوه سرویس پمپ آب را آموزش می دهیم.

در ابتدا باید یک شیر آب سرد را باز بگذارید، سپس به درجه پمپ دقت کنید تا ببینید پمپ بر روی چه درجه ای روشن و خاموش می شود. اگر اختلاف درجه، 1 بار باشد و پمپ نیز مکررا خاموش و روشن نشود، پمپ تنظیم بوده و نیاز به اقدام خاصی نیست. اما اگر اختلاف بیش از 1 بار بود، ابتدا ورودی و خروجی پمپ را مسدود کنید و برق آن را از مدار خارج نمایید. سپس منبع انبساط را جدا کرده و میزان باد آن را بررسی کنید.

استاندارد میزان باد منبع، 30 تا 35 بار می باشد. اگر میزان باد آن کمتر باشد، باید جهت تنظیم باد منبع، اقدام نمایید. در ادامه منبع را در محل مخصوص خودش قرار داده و شیر ورودی و خروجی را باز کنید. سپس برق را وصل کنید و دستگاه اتومات را تنظیم نمایید.

نحوه چک کردن شیر یکطرفه پمپ آب

از موارد سرویس پمپ آب، چک کردن شیر یکطرفه می باشد. برای تست آن، ابتدا شیر خروجی که به سمت واحد می رود را مسدود کنید و توجه داشته باشید، درجه ای که پمپ آب نشان می دهد، نباید در هنگام بسته شدن شیر فلکه، پایین بیاید. چنانچه درجه، افت کند، شیر یکطرفه خراب است و باید تعویض گردد. اما اگر درجه ثابت بماند، شیر یکطرفه سالم می باشد.

نحوه چک کردن پمپ آب و  اتصالات آن

سیم پیچ قسمتی از پمپ است که نباید به هیچ عنوان آب به آن نفوذ کند. فیبروفنر بخشی است که مانع نفوذ آب به داخل موتور می شود. در واقع این بخش مانع از هدایت آب از محور شفت سیم پیچ به خود سیم پیچ می گردد. بنابراین بررسی عدم نشتی این قسمت ها بسیار مهم است چراکه در صورت نشتی و عدم اقدام به موقع، هزینه های بالایی را در پی خواهد داشت.

علاوه بر آن، بررسی اتصالات پمپ آب خانگی و عدم نشتی آنها از اقدامات مهم در سرویس پمپ آب می باشد.. چنانچه نشتی و ایرادی وجود داشته باشد، باید آن را رفع کنید چون برطرف نکردن به موقع، سبب پوسیدگی و تعویض پوسته های پمپ و اتصالات آن می شود که هزینه بالایی را به شما تحمیل می کند.

نحوه روغن کاری پمپ آب خانگی

مورد دیگر از سرویس پمپ آب، روغن کاری آن می باشد. سیل و محفظه موتور، محل هایی است که در هر بازدید دوره ای باید روغن کاری شوند.

در پمپ هایی که درجه حرارتی بیش از 90 درجه دارند، دستگاه هایی با دور موتور بالا و یاتاقان ها از روغن استفاده می شود و در پمپ های با دمای کمتر از 90 درجه، دستگاه های با دور پایین، قطعات بیرونی پمپ آب و وسایل دارای بلبرینگ، از گریس استفاده می گردد.

بهتر هست هر ماه، پمپ ها را چک و بررسی کنید تا قبل از تحمیل هزینه های زیاد، اقدام به عیب یابی و تعمیر نمایید.

Related Post

Leave a Comment

Call Now Button