راهنمای نصب فیلتر شنی استخر

فیلتر شنی یکی از روش­های مهم و اساسی در تصفیه آب استخرها است و استفاده از این فیلترها باعث شفاف شدن آب­­ها می­شود. فیلترهای شنی ساده به نظر می­رسند اما کاربردهای زیادی در پمپ آب خانگی و پمپ­های صنعتی دارند. برای نصب آنها باید مراحل و راهنمای نصب فیلتر شنی استخر را بدانید.

در این مقاله سعی بر این است که اطلاعات کاربردی، مفید و دقیقی در اختیار مخاطبان قرار بگیرد:

1-تجهیزات فیلترشنی استخر

2- انواع فیلتر شنی

3-مراحل نصب فیلتر شنی

تجهیزات فیلتر شنی استخر

نصب فیلتر شنی استخر موجب از بین رفتن ذرات جامد و املاح معلق در آب و تصفیه آب استخر می­شود.

 این دستگاه دارای اجزای خاص خود است که شامل موارد زیر می­باشد:

  • لوله ها
  • شیرآلات و اتصالات برای آب­های ورودی و خروجی
  • شیر هواگیر
  • فشارسنج
  • شیر اتومات، نیمه اتومات و دستی برای شستشو­های معکوس
  • دریچه بازدید برای دسترسی داخلی فیلتر

انواع فیلتر شنی استخر

1-فیلتر شنی استخر کند

2-فیلتر شنی استخر تند

3-فیلتر شنی استخر نرخ بالا

فیلتر شنی استخر کند

یکی از قدیمی ترین نمونه های فیلتر استخر است که سطح سیلیس آن در مجاورت هوای آزاد می­باشد. در این مدل عبور آب به دلیل وزن آن بدون فشارانجام می­شود. از این فیلتر در پمپ آب خانگی استفاده می­شود.

فیلترشنی استخر تند

این مدل از فیلتر شنی دارای 3 یا 4 نوع سایز می­باشد. در این مدل، سیلیس آن درون مخزن بسته قراردارد و آب استخر تحت فشار پمپ از روی این سلیس­ها عبور می­کند.

فیلتر شنی استخر نرخ بالا

در این مدل فیلتر میزان عبور آب بر مبنای هر متر مربع محاسبه می­شود. این فیلتر دارای دانه­های سلیس بزرگتر­ی است که باعث گذر آب با سرعتی بالاتر و افت فشار کم­تر می­شود.

مراحل نصب فیلتر شنی استخر

1- فیلتر استخر را در محلی قراردهید که دارای فضا و نور کافی برای نگهداری و تعمیرات باشد و در صورت امکان به استخر نزدیک باشد.

** تجهیزات برقی وکنترلی( سوئیچ، تایمر و سیستم کنترل) باید در فاصله 5/1 متری از فیلتر قرار بگیرند.

2- به میزان مشخص شده در روی فیلتر، سلیس داخل آن بریزید. قبل از ریختن سلیس، فیلتر را با دقت بررسی کنید تا تمامی نازل­ها، رایزر و سایر قطعات داخلی سالم بوده و مشکلی نداشته باشند.

** سلیس­ها باید دارای ضریب یکنواخت 75/1و یا کمتر باشند و اندازه ذرات آنها بین 45/0تا 55/0 میلیمتر باشد.

3- برای ریختن سلیس در فیلتر قیف مخصوص را در دهانه بالای فیلتر قرار دهید و تا نصف گنجایش مخزن سلیس در آن بریزید. پس از اتمام کار قیف را به آرامی برداشته و کنار دهانه فیلتر شنی را شستشو دهید.

4- ابتدا مطمئن شوید خاک یا زباله ای روی دهانه فیلتر نباشد سپس اورینگ ( o-ring )  شیر را در روی بدنه و محل مناسب خود قرار دهید. شیر فیلتر را نصب کنید و توجه داشته باشید جهت ورودی و خروجی شیر درست باشد.

7-  اطمینان حاصل کنید که شیر روی دهانه فیلتر سر جای خود و محکم قرار گرفته است و فلنج روی بدنه فیلتر با فلنج شیر کاملا در تماس است.

8- در این مرحله کلمپ ( CLAMP) فیلتر می­تواند نصب شود. تکه­های کلمپ را به ترتیب روی بدنه شیر و فیلتر قرار دهید سپس پیچ و مهره را ببندید. مهره کلمپ باید درقسمت فضای شش گوشه تعبیه در روی کلمپ به درستی قرار بگیرد.

9- گزینه”حداکثر فشار کاری” مندرج بر روی فیلتر شنی استخر می­باشد. دقت کنید هیچ زمان فیلتر و شیر آن در شرایطی بالاتر از “حداکثر فشار کاری ” قرار نگیرند.

10- برای اتصال لوله ها از آب بندی­های مناسب لوله های پلاستیکی ( نوار تفلون) استفاده کنید. لوله کشی­ها را با دقت و روش مناسب انجام دهید و از مواد تولید شده بوسیله مشتقات نفتی استفاده نکنید.

11- گیج فشار را بر روی محل خود که رزوه 4/1 اینچ است در جهت پورتی که به پمپ متصل است قراردهید و آن را محکم کنید.

نکته آخر

در این مقاله سعی کردیم نکات جامعی از راهنمای نصب فیلتر شنی استخر در اختیار شما قرار بگیرد زیرا تصفیه آب استخرها امروزه از اهمیت بالایی برخوردار است. سعی کنید مطالب را با دقت خوانده و خارج از مراحل گفته شده کاری را انجام ندهید زیرا ممکن است عدم توجه کافی باعث ایجاد صدمه های جبران ناپذیری به فیلترها شود.

Related Post

Leave a Comment

Call Now Button