دستگاه تصفیه آب استخر

آیا نوع دستگاه تصفیه آب استخر واقعا اهمیت بالایی دارد؟ آیا تفاوت بین فیلترهای استخر قابل توجه است و چگونه می تواند بر کیفیت آب تاثیر بگذارد؟  بدیهی است که نوع دستگاه تصفیه آب بر کیفیت آب تاثیر می گذارد وهر چقدر که دستگاه فیلتر آب کیفیت بالاتری داشته باشد بدین معنا است که آب آلودگی کمتری دارد.

کیفیت آب استخر

کیفیت آب متاثر از سه جریان، فیلتراسیون و علم شیمی است. مثلا اگر آب استخر شما شیمی و فیلتراسیون مناسب داشته باشد اما جریان ضعیفی داشته باشد می تواند کدر و ناخالص باشد.

انواع دستگاه تصفیه آب استخر

فیلترهای آب را می توان به سه بخش شنی، کارتریج و DE طبقه بندی نمود.

دستگاه تصفیه آب شنی:

این دستگاه تصفیه آب استخر شنی که ما آن را ماسه تحت فشار نیز می نامیم از پرکاربردترین دستگاه های تصفیه آب استخر می باشد که با کمک آن می توانید ذرات معلق موجود در آب به قطر 50 میکرون را از بین ببرید و در ادامه جهت از بین بردن مواد رنگی موجود در آب و ذرات رنگی طعم آب باید بعد از این که از فیلتر شنی استفاده کردید از فیلتر کربنی استفاده کنید.

لازم به ذکر است در لایه های مختلف فیلتر شنی از سایزهای مختلف سیلیس استفاده می شود. لایه بالایی آن بین 0.5 تا 1.5، لایه میانی بین 1.5 تا 3 و لایه زیرین بین 3 تا 5 میلی متر استفاده می شود. همچنین یک صفحه نازل نیز در کف فیلتر شنی استخر وجود دارد که وظیفه آن جلوگیری از خارج شدن سیلیس از فیلتر شنی می باشد.

نوع دیگری از دستگاه  تصفیه آب شنی وجود دارد که به آن فیلتر شنی خلاء نیز گفته می شود این نوع فیلترهای شنی خلاء به جای فشار دادن آب از طریق شن و ماسه به سمت پایین، آب را از طریق ماسه به سمت پایین می کشند.

مزایا و معایب دستگاه تسفیه آب استخر شنی

این نوع فیلترها از لحاظ قیمت بسیار مقرون به صرفه هستند که به راحتی می توانند ذراتی مانند رسوبات را پس از حذف فسفات از آب  را از بین ببرند.

همچنین تمیز کردن آن با کمک شستشوی معکوس ( زمانیکه اپراتور جهت جریان آب را معکوس کند)  بسیار ساده است و طول عمر مفید آنان بسیار بالاست.

معایب آن نیز عبارتند از  از اینکه این نوع فیلتر ها ذرات کوچک به اندازه 20 الی 30 میکرون را جذب می کنند و این بدان معنا است که توانایی غربالگری فیلت آنها بسیار ضعیف است.

دستگاه تصفیه آب استخر کارتریجی

این نوع فیلترهای آب استخر که بیشتر برای استخرهای مسکونی و بار حمام کم مورد استفاده قرار می گیرند توانایی غربالگری بهتری نسبت به فیلترهای شنی دارند. ( جذب ذرات بین 8-12 میکرون)

مزایا و معایب فیلترهای کارتریجی

از مزایای استفاده از این نوع فیلتر می توان به نصب ساده، استفاده آسان و شفافیت بالای آب اشاره نمود.

معایب آن نیز  می توان به اینکه فیلترهای کارتریج باید باز و برداشته شود و به صورت دستی تمیز شود اشاره کرد که این کار به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد همچنین طول عمر پایین آن نیز یکی از اصلی ترین معایب آن می باشد.

دستگاه تصفیه آب استخر DE

این نوع فیلتر ها که از پیشرفته ترین فیلترهای خودکار می باشند بیشتر در صنعت پرورش آبزیان و پارک های آبی مورد استفاده قرار می گیرند. آنها به طور خودکار یک لایه پرلیت را از طریق یک پرخه برآمدگی زمان بندی شده بازسازی کند که به آن Regenerative D.E گفته می شود. این نوع فیلتراسیون آب استخر دارای درایوهای فرکانس متغیر  (VFD) هستند و می توانند آب با کیفیت بالایی آرئه دهند.

مزایای فیلتر DE

این فیلتر آب استخر مانند فیلترهای قبلی مزایا و معایبی دارد که مزایای آن عبارتند از:

  • توانایی غربالگری بالا( تا 3 میکرون)
  • پاکسازی بیشتر استخر در زمان کمتر
  • مناسب برای استخرهایی که گیاهان بیشتری دارند
  • فیلتر بیشتری را نسبت به سایر فیلترها در یکبار عملیات فیلتراسیون دارد.

معایب استفاده از فیلتر DE

معایب استفاده از این فیلترها نیز عبارتند از:

  • گران قیمت بودن فیلترهای DE
  • نیاز به تعویض مکرر DE
  • احتمال وجود ضایعات

سخن آخر

در ابتدای این مقاله سوالاتی مطرح کردیم. آیا نوع فیلتر واقعا مهم است؟ آره. آیا تفاوت بین فیلترهای استخر حتی قابل توجه است؟ با گذشت زمان، بله. بستگی به این دارد که چند بار از استخر استفاده می کنید و چقدر به شفافیت آب توجه می کنید. فیلترها چه تاثیری بر کیفیت آب دارند؟ توانایی غربالگری آنها اندازه ذراتی را که هر فیلتر می تواند جذب کند، تعیین می کند که ارتباط مستقیمی با شفافیت و کیفیت آب دارد.

Related Post

Leave a Comment

Call Now Button