تصفیه آب استخر

بیشتر از 75 درصد از کره زمین را آب تشکیل می دهد. آب مایه حیات است و پاکیزه بودن آن یک امر حیاتی تر. استخر ها  یکی از محیط های آبی و عمومی می باشند که به دلیل تماس مستقیم آب با پوست انسان، خیلی بیشتر در معرض آلودگی قرار می گیرند. ضد عفونی کردن و آلودگی زدایی در این شرایط پاندمی کرونا خیلی حائز اهمیت است. در این مقاله سعی داریم تا راجب ساده ترین روش های تصفیه آب استخر با شما صحبت کنیم.

چرا باید آب استخر را تصفیه کنیم؟

برخی از افراد فکر می کنند فقط در صورتی که آب آشامیدنی است باید تصفیه شود. این تفکر در حالتی که آب در جریان می باشد، قابل درک است. اما زمانی که آب جریان خیلی کمی دارد و در یک محیطی مانند استخر راکد است، با عبور و مرور افراد مختلف ذرات را به خود جذب می کند.

به عنوان مثال ممکن است یک نفر از شناگران بیماری هپاتیت داشته باشد. ویروس هپاتیت هم از طریق آب های آلوده به دیگران منتقل می شود. در این حالت اگر آب استخر را تصفیه نکنیم امکان دارد دیگران هم مبتلا شوند.

انواع روش های تصفیه آب استخر

پمپ فیلتری روشی برای تصفیه آب استخر

پمپ دستگاهی است که آب را از نقطه ای به نقطه ای دیگر با فشار مضاعف منتقل می کند. در فرآیند تصفیه آب استخر، پمپ آب را وارد فیلتر تصفیه می کند. فیلتر تصفیه ذرات اضافی را خارج کرده و آب تصفیه شده را خارج می کند.

تصفیه آب استخر به وسیله ساده ترین روش ها1

مشخصات فنی پمپ فیلتری

  • توان الکترو پمپ: یک عدد الکتروپمپ استخری استرینردار 2hp دو دور
  • آبدهی: 35 متر مکعب بر ساعت
  • چراغ :1 عدد چراغ استخری 15w نوع LED
  • نوع سیستم ضد عفونی : مجهز به ازن ژنراتور
  • تابلو کنترل و تایمر: دارد
  • ابعاد دستگاه (cm): 109*71*115
  • مناسب حجم استخر: تا 70 متر مکعب
  • فیلتر:2 عدد بگ فیلتر صنعتی با ذره گیری 5 تا 15 میکرون

کلر

یکی از سنتی ترین شیوه ها برای تصفیه  ذرات زائد و کثیف استخر، استفاده از ماده کلر است. کلر ماده شیمیایی است که بسیاری از میکروارگانسیم ها را از بین می برد. دقت کنید اگر تهویه مناسب در استخر نباشد ممکن است باعث مشکلات تنفسی و پوستی  برای شناگران شود.

برای کلرزنی می توانید از قرص و محلول استفاده کنید. قرص ها قابلیت حل شدن در آب را دارند و محلول هم به مقدار مناسب و حجم استخر می توانید استفاده نمایید.

تصفیه آب استخر به وسیله ساده ترین روش ها

جارو اسکیمر از دیگر روش های تصفیه آب استخر

یکی دیگر از راهکار های خوب و موثر در جمع آوری ذرات اضافی مانند زباله، چربی، باقی مانده کرم و ضد آفتاب،  حشرات مرده و … جاروی اسکیمر می باشد. بسیاری از اجسام آن قدر سنگین هستند که روش کلرزنی و پمپ فیلتر حریفشان نمی شوند!

در این موقعیت بهتر است از جارو استفاده کنید تا نتیجه ایده آبی بگیرید. جاروی اسکیمر با متصل شدن شلنگ ها و به کار افتادن مکنده قوی این قابلیت را دارد تا در عمق و کف استخر عمل مکیدن را انجام دهد.

فیلتر شنی

فیلتر های شنی یک محفظه شنی داخل خود دارند که می توانند ذرات را به خود جذب  کنند و جریان آب را پاکسازی نمایند. فیلتر های شنی از جنس پلاستیکی، فایبر گلاس،  فلزی و استیل در بازار عرضه شده اند. فیلتر شنی سریع ترین و ساده ترین روش تصفیه آب استخر به شمار می رود. هم اکنون که مشغول مطالعه این مقاله هستید، بسیاری از افراد در حال استفاده از این محصول می باشند.

طرز کار فیلتر شنی

ابتدا جریان آب وارد مخزن شده و روی سطح شنی قرار می گیرد. این سطح شنی حاوی شن های ریز و درشتی است که عبور آب را سخت می کند. اما آب یک مایع انعطاف پذیر است و مسیر خود را پیدا می کند. سپس آب فاقد باکتری، ذرات ریز و آلاینده ها از خروجی مربوطه خارج می شود.

جمع بندی

فرآیند زلال سازی و گند زدایی استخر شما به عوامل مختلفی همچون حجم استخر بر اساس متر مکعب، میزان اسیدی و قلیایی بودن آب منطقه، مقدار کلر اولیه و شرایط تهویه بودن محیط بستگی دارد. در این مقاله چهار تا از ساده ترین روش های تصفیه آب را به شما بازگو کرده ایم تا بر اساس این اطلاعاتی که در اختیار دارید، بهترین انتخاب را انجام دهید.

Related Post

Leave a Comment

Call Now Button