تجهیزات ضد عفونی کننده استخر شامل چه مواردی است؟

با توجه به اینکه شنا تاثیر مثبتی بر سلامتی بدن انسان دارد و آب درمانی نیز یکی از روش های نوین درمان است  به همین جهت استخرها مورد استفاده عموم مردم قرار می گیرند و اکثر استخرها دارای میکروب و باکتری های زیادی هستند که عدم استفاده از تجهیزات ضد عفونی کننده استخر سبب بیماری های زیادی می شوند و حتی ممکن است انتقال بیماری های مختلف به همراه داشته باشد. در این مقاله سعی کرده ایم انواع تجهیزات ضد عفونی کننده استخر را شرح داده و به معرفی آنان بپردازیم.

معرفی انواع تجهیزات ضد عفونی کننده استخر

کلر:

یکی از مهمترین تجهیزات ضد عفونی کننده استخر است که بارها اسم آن را در این باره شنیده ایم. کلر ترکیب شیمیایی کلسیم و سدیم می باشد که زمانی یک ماده جدید وارد آب شود کلر به صورت ترکیب شیمیایی اسید هیپوکلر نسبت به ماده جدید واکنش نشان می دهد و سبب نابودی باکتری و میکروب می شود.

لازم به ذکر است که کلر زمانی که به آب اضافه می شود سریع پخش می شود و به مدت زمان طولانی در آب باقی می ماند. کلر به اشکال مختلف مانند جامد، مایع، گاز وجود دارد؛ عموما کلر باید به آب تزریق شود و افزودن آن به وسیله دستگاه کلر زن انجام می شود. کلر زن قرصی استخر، کلر زن شناور استخر و کلر زن نمکی استخر از انواع مختلف دستگاه کلر زن می باشند. باید یاد آور شد که کلر بوی نامطبوعی دارد که می تواند باعث سوزش چشم شود و نباید با پوست تماس داشته باشد.

برم:

یکی دیگر از روش های ضد عفونی کردن استخر برم است که شبیه به کلر می باشد که جهت گندزدایی و ضدعفونی کردن استفاده می شود. زمانی که برم با آلاینده های استخر ترکیب شود تولید پروموآمین می کند که پروموآمین خاصیت ضد عفونی کننده را حفظ می کند. برم نسبت به کلر بوی بهتری دارد و در دمای بالا نیز مقاومت بیشتری دارد و می تواند بعد از ترکیب با آلاینده ویژگی ضد عفونی کننده خود را حفظ کند بنابراین مدت زمان بیشتری نسبت به کلر کار ضد عفونی را انجام می دهد. اما باید توجه داشت که برم نسبت به ضد عفونی کننده های استخر گران تر است.

ازن:

ازن گازی معدنی است که از برخورد اتم های اکسیژن با مولکول های اکسیژن تشکیل شده است که مولکولهای اکسیژن را یونیزاسیون با ولتاژ بالا می نامند. ازن از فرآیند یونیزاسیون که غلظت بالاتری دارد تشکیل می شود. ازن یک اکسید کنندهر قدرت است که 1000 برابر از کلر قدرت بالاتری دارد. ازن موجب تجزیه آلاینده هایی مانند گریس و روغن می شود و در استخرهای که از ازن استفاده می شود از آنجایی که موجب تغییر خاصت شیمایی آب  نمی شود نیاز به دستگاه تنظیم PH نیست. ازن به تنهایی سبب ضدعفونی شدن آلاینده ها نمی شود و باید در کنار کلر و برم استفاده شود. همین طور ازن نمی تواند ذخیره شود و عمر طولانی ندارد بنابراین به محض تولید شدن باید استفاده شود.

یونیزه کردن:

یکی دیگر از روش های ضد عفونی کردن استخر یونیزه کردن می باشد، به اتم هایی که بار الکتریکی منفی و مثبت داشته باشد یون گفته می شود و یونیزه کردن یعنی یک اتم خنثی به یون های مثبت یا منفی است. یونیزه کردن یکی از روش های ضد عفونی کردن استخر است که بر پایه واکنش الکتروشیمیایی است.

در روش یونیزه کردن آب استخر به عنوان الکترولیت استفاده می شود و با عبور جریان الکتریکی از فلزاتی مانند نقره، مس آب ضد عفونی می شود. و یون های مس و فلزات سخت در آب آزاد می شود و با عبور جریان برق که ولتاژ پایین دارد بین الکتروود آند و کاتد، یون های فلزات تولید شده به آب استخر وارد می شود البته که جریان الکتریکی که ایجاد می شود بسیار کوتاه است که سبب ایجاد شوک الکتریکی نمی شود.

عملکرد تجهیزات یونیزه کننده

عملکرد تجهیزات یونیزه کننده به روشی است زمانیکه جریان آب از میان آنها عبور کند یون های نقره، مس و روی تولید شده وارد آب  می شود و این یون های ضد عفونی کننده های بسیار قوی هستند که عملکری شبیه به ازن دارد و واحد های تونیزه کننده با تولید یون های مس، نقره، روی باکتری هایی که در آب وجود دارند را از بین می برند.

یونیزه کرده به دو بخش یونیزه الکتریکی و یونیزه کارتریج معدنی تقسیم می شود. در یونیزه کارتریج معدنی یون های فلزی با استفاده از یک بسته مواد معدنی آزاد می شود و هزینه بسیار پایین است و قطعات یونیزه بین 3 تا 5 سال عمر می کنند.

سخن پایانی:

در این مقاله انواع تجهیزات ضد عفونی کننده استخر معرفی شد امید است برای ضد عفونی کردن استخر خود از این روش ها استفاده نمایید.

Related Post

Leave a Comment

Call Now Button