مقالات

پمپ اطفاء حریق | انواع مدل ها

خرید پمپ اطفا حریق

پمپ های اطفاء حریق یکی از اساسی ترین تجهیزات مورد استفاده در سیستم های آتش نشانی هستند که هدف از استفاده از آن ها، مهار کردن شعله های آتش در محیط های مختلف است. این پمپ ها با توانایی تامین فشار آب مورد نیاز برای کارکرد تجهیزات آتش نشانی از جمله اسپرینکلرها و شلنگ ها، نقش مهمی در خاموش کردن آتش ایفا می کنند. استفاده از پمپ اطفاء حریق در ساختمان ها و مجتمع های مسکونی، تجاری و اداری موجب افزایش ایمنی و حفاظت از ساختمان و ساکنان آن در مقابل خطرات ناشی از آتش سوزی می شود. این دستگاه ها در انواع گوناگونی تولید می شوند که در ادامه به معرفی آن ها و ویژگی هایشان می پردازیم.

 

خرید انواع پمپ های اطفا حریق از فروشگاه فرات
آخرین قیمت را از ما بخواهید

 

انواع پمپ اطفاء حریق

پمپ های مورد استفاده در سیستم های اطفاء حریق از نظر ساختاری در دو نوع کلی جابجایی مثبت و گریز از مرکز تولید می شوند. این پمپ ها دارای انواع مختلفی هستند که برخی از رایج ترین آن ها به شرح زیر هستند:

– پمپ افقی دو مکشه

این نوع از پمپ های آتش نشانی که در دسته پمپ های سانتریفیوژ جای می گیرند و طراحی به نحوی است که دارای دو ورودی برای آب هستند. علاوه بر آن وجود پروانه شعاعی در این پمپ ها موجب می شود تا آب به صورت همزمان از دو سو به پروانه پمپ هدایت شود. با توجه به آنکه محفظه پمپ های افقی دو مکشه قابل جدا شدن است، در صورت نیاز به تعمیر، به آسانی می توان آن را باز و جدا کرد. این پمپ ها فضای زیادی اشغال نمی کنند و از قابلیت تامین دبی مورد نیاز برای اطفاء حریق برخوردار هستند.

بوستر پمپ آتش نشانی UL/FM

– پمپ توربین عمودی

این نوع از پمپ های آتشنشانی از نظر ساختاری در دسته پمپ های سانتریفیوژ قرار می گیرند و طراحی آن ها به گونه ای است که با داشتن یک یا چندین پروانه، می توانند عملکرد قابل قبولی در سیستم های اطفاء حریق داشته باشند. پمپ های توربین عمودی از ویژگی منحصر به فرد کارکرد با فشار منفی مکشی برخوردار هستند. علاوه بر آن این پمپ ها دارای ظرفیت های مختلف و قابلیت پمپاژ آب از منابع آب های زیر زمینی هستند و در هنگام کارکرد صدای کمی تولید می کنند.

– پمپ خطی اطفاء حریق

این نوع از پمپ های آتش نشانی، جزو مدل های سانتریفیوژ به حساب می آیند و استفاده از آن ها در سیستم های اطفاء حریق، می تواند نقش موثری در خاموش کردن آتش سوزی داشته باشد. پروانه مدل های خطی اطفاء حریق، دارای محورهای عمودی و افقی است. پمپ اطفاء حریق قادر است فشار آب زیادی ایجاد کند و با توجه به آنکه برای نصب جای زیادی اشغال نمی کند، از آن می توان در محیط های دارای محدودیت فضا استفاده نمود.

– پمپ مکش انتهایی اطفاء حریق

پمپ مکش انتهایی یکی از بخش های اصلی سیستم های آتش نشانی به شمار می رود که از آن به وفور جهت خاموش کردن حریق استفاده می شود. در این دستگاه قسمت های خروجی و ورودی آب به صورت عمود بر یکدیگر طراحی شده اند. این نوع پمپ اطفاء حریق به لطف بهره مندی از محفظه ای فشرده و قابلیت ایجاد فشار مناسب، می تواند آب مورد نیاز برای انتقال به شلنگ های آتش نشانی را به خوبی تامین کند و عملکرد موثری در خاموش کردن آتش ایفا نماید.

– پمپ چند پورتی چند مرحله ای

پمپ های چند پورتی چند مرحله ای مورد استفاده جهت خاموش حریق در مدل هایی با موتورهای برقی و دیزلی تولید می شوند و می توانند گزینه خوبی برای استفاده در سیستم های اطفاء حریق به حساب بیایند. این پمپ ها مجهز به چندین پروانه هستند که به صورت افقی در محفظه ای با چندین خروجی تخلیه آب قرار می گیرند. یکی از مهم ترین ویژگی های پمپ های چند پورتی چند مرحله ای اطفاء حریق این است که این دستگاه ها به لطف بهره مندی از چند پورت یا خروجی تخلیه آب، قادر هستند آب را از هر یک از خروجی ها با فشار متفاوتی به بیرون هدایت کنند.

– پمپ قابل حمل

پمپ اطفاء حریق قابل حمل یا پرتابل یکی از انواع مدل های پرکاربرد در سیستم های اطفاء حریق است که به دلیل داشتن ویژگی هایی همچون بهره مندی از پوسته ای مقاوم و دارای استحکام  بالا، قابلیت حمل و جابجایی آسانی و توانایی تامین فشار آب بالا، گزینه ای مناسب برای استفاده در سیستم های مهار آتش در نظر گرفته می شود.

بوستر پمپ UL/FM سیستما

خرید پمپ مناسب برای اطفاء حریق

برای خرید پمپ اطفاء حریق مناسب، توصیه می شود که در وحله نخست با کارشناسان متخصص در این زمینه مشورت نمایید، اما در هر صورت حتما فاکتورهای زیر را در نظر بگیرید:

– از آنجایی که پمپ های مورد استفاده در سیستم های اطفاء حریق دارای انواع گوناگونی هستند و هر یک از آن ها نیز از ویژگی های خاصی برخوردار هستند، برای خرید این پمپ ها حتما به نوع پمپ انتخابی خود توجه نمایید.

– ظرفیت پمپ های آتش نشانی یکی دیگر از مواردی است که در هنگام خرید این دستگاه ها، حتما باید آن را در نظر بگیرید. بر این اساس در صورتی که قصد دارید این دستگاه را برای نصب در سیستم اطفاء حریق یک مجتمع مسکونی بزرگ تهیه کنید، حتما باید از یک پمپ با ظرفیت بالا استفاده کنید.

 

مشاوره برای بهترین خرید و اخذ گواهی استاندارد
آتشنشانی، توسط کارشناسان فرات.

 

– برای انتخاب مناسب برای یک ساختمان، لازم است به فشار این دستگاه توجه نمایید. این به معنای آن است که فشار پمپ مورد نظر شما باید به حدی باشد که بتواند فشار آب مناسب برای خاموش کردن حریق یک ساختمان را تامین کند.

– کیفیت پمپ یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که در هنگام تهیه این دستگاه ها باید به آن توجه داشته باشید. این به معنای آن است که هر چه پمپ از کیفیت بالاتری برخوردار باشد، طبیعتا عملکرد بهتری در خاموش کردن آتش سوزی دارد و در عین حال عمر مفید بیشتری نیز خواهد داشت. برای این منظور پیشنهاد می شود که این پمپ ها را از تولیدکنندگان معتبر و شناخته شده تهیه کنید. سیستما یکی از برترین تولیدکنندگان انواع پمپ های آب که در قاره اروپا است که محصولات آن در کشور ایران، به صورت رسمی توسط شرکت فرات به مشتریان عرضه می گردد.

 


بیشتر بخوانید

خرید انواع پمپ آتشنشانی

بوستر پمپ آبرسانی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *