نصب و راه اندازی تجهیزات استخر

شنا کردن همواره یکی از ورزش ها و سرگرمی های لذت بخش مردم بوده است که استخر های خانگی و عمومی، بستری مناسب برای این ورزش می باشند. امروزه اگرچه استخرها گسترش پیدا کرده اند اما کیفیت آنها، رابطه مستقیم با کیفیت تجهیزات استخر دارد. از این رو نصب و راه اندازی و شناخت تجهیزات استخر، اهمیت زیادی دارد.

تجهیزات استخر شامل چه چیزهایی می شوند؟

به طور کلی، در راه اندازی و نگهداری استخر دو دسته تجهیزات ضروری می باشد: دسته اول شامل موتور خانه و لوازمی مثل پمپ استخری ، فیلتر، مبدل حرارتی و… که در راه اندازی استخر لازم است و دسته دوم مربوط به تجهیزات حفظ، نگهداری و ضدعفونی کننده استخر است نظیر دستگاه های کلرزن، سیلیس، پمپ تصفیه آب استخر و…

معرفی تجهیزات موتورخانه استخر

پمپ تصفیه آب

یکی از تجهیزات استخر، پمپ تصفیه می باشد که با مکش آب، و هدایت آن به سمت فیلتر، ناخالصی های درشت استخر را جدا کرده و باعث تمییز و شفاف شدن آب استخر می گردد.

فیلتر تصفیه آب استخر

در پمپ تصویه از فیلترهای مختلفی نظیر فیلتر شنی، دیاتوم و کاتریج استفاده می شود که باید تمییز و در صورت لزوم، تعویض گردند.

لوازم گرمایشی

دیگ آب گرم و مشعل برای تامین آب گرم می باشند و به نوعی آبگرمکن استخر بحساب می آید، که مبدل حرارتی، آب گرم را از دیگ به داخل استخر منتقل می کند.

لوله و اتصالات استخر

سونا، جکوزی و استخر برای جابجایی آب شامل انواعی از لوله ها و اتصالات هستند که به دلیل جریان آب گرم و احتمال رسوب بستن لوله ها، باید از جنس UPVC  باشند.

دستگاه مولد بخار

یکی دیگر از تجهیزات استخر در قسمت سونا، مولد بخار می باشد. این دستگاه با به جوش آوردن آب و انتقال بخار آن از طریق لوله ها، بخار سونا را تامین می کند.

هیتر استخر

این دستگاه برای گرم کردن و خشک کردن سونا خشک می باشد که با تولید دمای 70 تا 90 درجه، گرمای مورد نیاز سونا خشک را تامین می کند.

جت پمپ جکوزی

یکی دیگر از تجهیزات استخر، جت پمپ می باشد. این دستگاه برای تامین فشار آب ورودی به داخل وان جکوزی است.

اسکیمر استخر

از ملزومات مهم استخر، اسکیمر است که وظیفه آن پاکسازی استخر از هر آلاینده می باشد. این وسیله حتی چربی های پوستی که وارد آب شده اند را جدا کرده و از رشد جلبک ها جلوگیری می کند.

موگیر استخر

پمپ استخری شامل یک سبد است که استرینر نیز نامیده می شود و وظیفه آن جلوگیری از ورود ذرات داخل استخر به پمپ می باشد.

آشنایی با تجهیزات ضدعفونی کننده استخر

تجهیزات استخر فقط شامل دستگاه های موتورخانه نمی باشند بلکه برای نگهداری و ضدعفونی آن نیز به اقدامات و لوازم مهمی نیاز است که عبارتند از:

محفظه و قرص کلر

قرص کلر برای از بین بردن باکتری ها و جلبک های استخر می باشد که آن را داخل محفظه کلر، قرار می دهند و سپس با انداختن آن در استخر و نفوذ آب به داخل محفظه، باعث حل شدن قرص و ضدعفونی استخر می گردد.

دستگا کلر زن

از دیگر موارد تجهیزات استخر، دستگاه کلر زن می باشد. کلر زن خطی یک نوع از آن است که بعد از تصفیه آب استخر، در مسیر آب ورودی، قرار گرفته و با قرص های کلری که داخل آن قرار داده می شود، کلر را به داخل آب به صورت یکنواخت، وارد می کند.

سیلیس

سیلیس مانند فیلتر، ذره ها و ناخالصی های موجود در استخر را حذف می کند. این وسیله نوعی شن یا ماسه است که در تصفیه کننده های شنی استفاده می شود.

برس استخر

یکی از تجهیزات استخر برای از بین بردن و رشد جلبک ها، برس و جاروی استخر می باشد. برس ها با توجه به نوع لک هایی که در دیواره های استخر وجود دارد، انواع مختلفی دارند. نایلون، استیل و فولاد ضد زنگ، جنس های مختلفی هستند که برس ها از آنها ساخته می شود.

در نصب و راه اندازی استخر، تجهیزات استخر نقش زیادی در کیفیت خود استخر و آب آن دارند. نگهداری و ضدعفونی نیز از جمله اقدامات مهمی است که در سالم ماندن استخر دارای اهمیت است. شرکت سازه های آبی فرات کو یکی از شرکت های پیشرو در تامین پمپ استخری و دیگر تجهیزات آن می باشد.

Related Post

Leave a Comment

Call Now Button