مقالات

طرز کار پمپ آب چگونه است؟

طرز کار پمپ آب

پمپ آب یکی از دستگاه های مورد نیاز و ضروری هر ساختمانی می باشد که برای کمبود فشار آب از آن استفاده می کنند به همین منظور ما در این مقاله به بررسی طرز کار پمپ آب می پردازیم.

آشنایی با طرز کار پمپ آب

طرز کار پمپ آب بدین صورت است که پمپ یک دستگاه مکانیکی است که نیروی برق را به نیروی محرکه تبدیل می کند و با فشار زیاد سیال را انتقال می دهد . انرژی مکانیکی مورد نیاز را از الکتروموتور می گیرد و وقتی سیال وارد محفظه پمپ می رسد پروانه یا پره های پمپ شروع به چرخیدن می کنند و سیال را با انرژی و فشار بیشتر به خروجی انتقال می دهند . یعنی در اصل انرژی را به سیال منتقل و فشار آن را بیشتر می کند.

انواع پمپ آب و طرز کار آنها

برای اینکه طرز کار پمپ آب را بررسی کنیم ابتدا باید انواع پمپ آب ساختمانی و خانگی را شناسایی کنیم که پمپ آب به دو دسته پمپ جا به جایی مثبت و پمپ گریز از مرکز تقسیم می شوند و هر کدام طرز کار خاصی دارند و عملکرد هر کدام متفاوت می باشد.

پمپ جا به جایی مثبت

عملکرد پمپ آب جا به جایی مثبت بدین صورت است که آب هم به جلو حرکت می کند و هم فشار آب را ثابت نگه می دارد و این پمپ ها قادر به فشارهای بسیار بالا هستند و یک شیر هم برای محافظت از پمپ ضروری است و چون این پمپ ها ظرفیت پایینی دارند معمولا برای ساختمان های با طبقات زیاد استفاده نمی شود و بیشتر برای ساختمان های یک طبقه و ویلاها کاربرد دارد.

انواع پمپ جا به جایی مثبت

پمپ آب معکوس یا ثابت، پمپ آب دورانی

پمپ آب معکوس یا ثابت

طرز کار  این نوع پمپ  بدین صورت است که محفظه اصلی پمپ ثابت است و مانند یک سیلندر یک قطعه برای پمپاژ آب در حال رفت و برگشت در محفظه می باشد و به این پمپ ، پمپ رفت و برگشتی هم می گویند.

پمپ آب مثبت دورانی

این پمپ ها از نوع دوار هستند و حرکت دایره ای دارند و با هر حرکت مقداری سیال را جا به جا می کنند و به گونه ای عمل می کنند که باعث افزایش فشار آب می شوند.

مطالب مفید : متعلقات پمپ آب

پمپ گریز از مرکز یا سانتریفوژ

طرز کار پمپ آب گریز از مرکز بدین صورت است که انرژی جنبشی را به سیال منتقل و پروانه ای که داخل محفظه پمپ است باعث افزایش سرعت سیال می شود و از خروجی با انرژی فشاری خارج می شود که این پمپ ها برای انتقال آب یا سیالات از سیستم های لوله کشی بسیار مناسب هستند و اکثرا برای ساختمان ها از این نوع پمپ استفاده می کنند.

دسته بندی پمپ های گریز از مرکز

پمپ های گریز از مرکز به سه دسته تقسیم می شوند که هر کدام از طرز کار پمپ آب گریز از مرکز با هم متفاوت است .

پمپ جریان شعاعی

نیروی اصلی این پمپ شعاعی  برای افزایش فشار سیالات همان نیروی گریز از مرکز است .

پمپ جریان مختلط

این نوع پمپ ها دارای دو نیرو برای افزایش فشار سیالات می باشند که یکی نیروی گریز از مرکز است و دیگری نیروی بالا است که این نیرو به وسیله تیغه ها به انرژی تبدیل می شوند.

پمپ جریان محوری

عملکرد پمپ آب جریان محوری بدین صورت است که آب از طریق پروانه ورودی و جریان ورودی محوری و خروجی انجام می شود که در این مدل فشار به وسیله پروانه ها و یا نیروی بالا بر تیغه ها انجام می شود که به این مدل پمپ پروانه ای هم می گویند.

خرید پمپ آب خانگی

برای خرید پمپ آب باید اطلاعاتی در باره پمپ آب داشته باشید و هنگام خرید باید متراژ واحدهای ساختمان و شیرهای که در هر واحد بکار رفته را بدانید و حتما به میزان مصرف آب در هر ساختمان باید توجه کنید به همین منظور شما می توانید به سایت شرکت فرات کو مراجعه و نحوه خرید پمپ آب خانگی را مشاهده نمایید.

سخن پایانی

طرز کار پمپ آب بسیار مهم می باشد و باید پمپ آبی انتخاب کنید که مناسب با ساختمان شما باشد به همین منظور شما می توانید با شرکت فرات کو ارتباط و از نحوه سفارش این پمپ آب اطلاع حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *