مقالات

پمپ لجن کش

پمپ لجن کش

لجن کش ها پمپ های هستند که فاضلاب ها ، آب های تصفیه نشده و آب انبارها و غیره را مکش و پمپاژ می کنند و اولین ابزار پمپاژ پساب ها محسوب می شوند و با توجه به نوع شرایط کاری و ترکیبات فاضلاب با متریال چدنی ، برنزی و استیل ساخته می شوند به همین منظور ما در این مقاله به بررسی پمپ لجن کش می پردازیم.

مشخصات فنی پمپ لجن کش

پمپ لجن کش از دسته پمپ های گریز از مرکز است و هم به صورت تک فاز و هم به صورت سه فاز با توان های مختلف و ظرفیت مکش مختلف تولید می شوند . جنس پروانه آنها بسته به نوع کاربری از استیل ، چدن و برنج می باشد.

سیستم خنک کننده این پمپ ها از طریق فن و هوا می باشد و الکتروپمپ های لجن کش از لحاظ قرار گرفتن پروانه در هوزینگ یا پوسته است و از لحاظ شکل دارای تک کاناله، دو کاناله، پروانه نیمه باز، پروانه باز، جریان گردابی و ضد انفجار ساخته می شوند.

کاربرد لجن کش ها

پمپ لجن کش کاربردهای بسیاری دارد. انتقال لجن، فاضلاب و آبهای کثیف و گل آلود، انتقال فاضلاب های شهری، خانگی، صنعتی، انتقال سیالات حاوی فیبر و مواد الیافی، پمپاژ سیالات حاوی مواد جامد معلق با ناخالصی، انتقال سیالات حاوی مواد ساینده و خورندگی را انجام می دهند.

نکات مهم در انتخاب لجن کش

حداکثر ارتفاع

مهمترین فاکتور در انتخاب این پمپ لجن کش ارتفاع است از پایین ترین جایی که قرار می گیرد تا بالاترین نقطه ای که سیال را به آنجا می ریزد ارتفاعی است که باید در نظر گرفت.

قطر خروجی لوله

یکی دیگر از عوامل بسیار مهم در این پمپ ها قطر لوله است که با توجه به حجم آب موجود و زمان مورد نیاز برای تخلیه قطر خروجی  را انتخاب کنید.

جریان برق

این پمپ ها از برق AC استفاده می کنند و بسته به توان پمپ می توانند ۲۲۰ ولت تک فاز و یا ۳۸۰ ولت سه فاز باشند.

فلوتر ( سیستم قطع کننده )

در بعضی مکان ها که حجم سیال محدود است ممکن است بعد از مدتی جریان سیال قطع شود و لجن کش با کارکرد به صورت خشک بسوزد و نیاز به قطع خودکار می باشد‌.

نوع پروانه

نوع پروانه را بر اثر میزان بازدهی و ناخالصی و حجم مواد و امکان خورندگی و ساییدگی در نظر می گیرند.

انواع پمپ لجن کش

تک فاز و سه فاز : این پمپ ها دارای دو مدل تک فاز و سه فاز هستند .

لجن کش پروانه نیمه باز / باز: این پمپ ها بسته به نوع میزان ناخالصی و ذرات جامد معلق در سیال پروانه باز یا نیمه باز می شوند.

لجن کش خردکن دار / ساده : این مدل پروانه ها دارای تیغه های هستند که به کمک آن ذرات درشت سیال را خرد و پمپاژ می کنند.

ضد انفجار :  فاضلاب یا لجن های که حاوی گاز دی اکسید کربن یا مواد اشتعال زا است از این پمپ های ضد انفجار استفاده می کنند.

طریقه عملکرد لجن کش

پمپ لجن کش به صورت مستغرق استفاده می شود و اغلب توسط طناب یا سیم بوکسل به عمق آب انتقال داده می شود تا سیال از طریق پمپاژ از اعماق به سطح یا بالاتر از سطح زمین منتقل کند و زمانی که پمپ در اعماق آب است توسط شناور که توسط بالای سطحی مشخص توسط آب نگه داشته می شود که با کاهش عمق آب در مکش و انتقال این شناور به پایین آمده و سبب بسته شدن دریچه انتقال و توقف پمپ می شود.

قیمت پمپ لجن کش

این پمپ ها نه تنها برای مصارف صنعتی بلکه برای کاربری خانگی هم استفاده می شود و قیمت این پمپ ها بسته به نوع شرایط کاری و توان کاری، عمق و ارتفاع، دبی خروجی، تک فاز و سه فاز بودن دارای قیمت های متفاوتی می باشد.

سخن پایانی

پمپ لجن کش با توجه به فاکتورهای مختلف و برندهای متنوع در بازار وجود دارد که وظیفه اصلی آن پمپاژ سیالات و فاضلاب ها می باشد . این پمپ ها با توجه به قرارگیری استاتور و روتور پمپ هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی تولید می شوند به همین منظور شما می توانید با شرکت فرات کو ارتباط و از نحوه سفارش این پمپ ها و پمپ آب خانگی اطلاع حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *