یکی از پمپ های که کاربرد زیادی دارد و در صنایع بسیار زیادی از آن استفاده می شود پمپ سیرکولاتور یا پمپ سیرکوله است که به معنای چرخش و گرداندن است و وظیفه این پمپ ها گرداندن سیال ( آب گرم یا آب سرد ) در سیستم های مختلف حرارتی مرکزی ساختمان ها و یا سیستم تهویه مطبوع می باشد که ما در این مقاله به بررسی مشخصات و کاربرد این نوع پمپ ها می پردازیم.

پمپ سیرکولاتور چیست ؟

پمپ سیرکولاتور زیر مجموعه ای از پمپ های سانتریفوژ است و برای به گردش در آوردن سیالات درون یک سیکل بسته استفاده می شود . سیالات را تا دمای ۱۰۰ الی ۱۳۰ درجه سانتیگراد پمپاژ می کند و بیشتر برای تامین آب داغ سیستم گرمایشی و سیستم آب خانگی مثل شوفاژخانه مورد استفاده قرار می گیرد . این پمپ ها از جنس چدن ، برنج و استیل هستند و بسیار کم صدا می باشند و دارای مصرف انرژی بهینه هستند و در رده بندی A   و B  قرار دارند و نصب آسان و هزینه های نصب و تعمیر آن بسیار پایین است و این پمپ ها با نام پمپ آب در گردش ، پمپ آب خانگی گرم ، پمپ خطی و پمپ سیرکوله شناخته می شوند .

مشخصات پمپ سیرکولاتور

دور موتور پمپ سیرکولاتور را از ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دور در نظر گرفته اند و یکی از مزایای آن کم صدا بودن آن است و از نیم اینچ تا شش اینچ ساخته می شوند و جنس بدنه آنها از چدن و یا استیل است و جنس پروانه آنها چدن ، استیل و یا برنج است و این نوع پمپ ها در دو نوع تک فاز و سه فاز ، تک دور ، دو دور ، سه دور و چهار دور ساخته می شوند و دارای مکش منفی نمی باشند .

کاربرد پمپ های سیرکولاتور

پمپ های سیرکولاتور دارای کاربردهای متفاوتی می باشند و برای سیرکوله کردن آب گرم و آب سرد در سیستم تهویه هوا ، رادیاتورها ، سیستم گرمایش از کف و سیستم گرم کردن آب از پمپ سیرکوله استفاده می شود . همینطور از پمپ ها در استخر ، پکیج و شوفاژخانه استفاده می شود و از پمپ سیرکوله خطی برای جا به جایی انواع سیال های شیمیایی ، صنعتی و سیستم های شستشو در صنعت استفاده می شود و در گرمایش و سرمایش خانگی ، صنعتی و اداری کاربرد دارد .

انواع پمپ سیرکولاتور

پمپ آب گرم

برای تامین آب گرم مصرفی از مبدل های حرارتی یا از منبع کویلی آب گرم ایستاده استفاده می شود و باید از یک پمپ آب گرم برای سیرکولاسیون آب گرم شوفاژ استفاده کرد .

پمپ برگشت آب گرم مصرفی

این پمپ ها با به گردش در آوردن آب گرم در داخل لوله ها و مخزن آب گرم کمک می کند که همیشه آب گرم در دسترس باشد.

پمپ گردش آب شوفاژ

این پمپ ها زمانی استفاده می شود که به گردش آب گرم در سیستم گرمایش مرکزی و منطقه ای و یا به گردش آب در سیستم آب گرم خانگی نیاز داشته باشیم ‌.

راهنمای خرید پمپ سیرکولاتور

در زمان خرید پمپ سیرکولاتور باید به چند مورد دقت کرد : میزان هد و دبی آب در گردش مورد نیاز سیستم چقدر است ؟ و پمپ ما خطی یا زمینی باشد ، برند و مدل پمپ بسیار مهم می باشد ‌که چه نوع برند و مدلی را انتخاب کنیم و قدرت و دور موتور را باید در نظر بگیریم ، اتصال دنده ای یا فلنچی ؛ قطر لوله های ورودی و خروجی از پمپ چقدر باشد .

نصب پمپ سیرکولاتور

پمپ های سیرکولاتور در مسیر برگشت آب مدار سیستم سرمایشی و گرمایشی نصب می شوند . این پمپ ها در سیستم گرمایشی قبل از دیگ حرارت مرکزی و در سیستم سرمایشی قبل از چیلر قرار می گیرند به طوری که خروجی آب پمپ ها در سیستم های گرمایشی وارد دیگ شده و بعد در رادیاتورها و فن کوئل ها پخش می شود و در سیستم سرمایشی خروجی آب پمپ وارد آواپراتور چیلر می شود و سپس به فن کوئل و کویل هواساز وارد می شود و برای برگشت آب گرم مصرفی شده در لوله کشی آب گرم ساختمان نصب پمپ برگشت آبگرم قبل از منبع کویلی یا دوجداره روی لوله برگشت آب لازم است .

سخن پایانی

از پمپ سیرکولاتور برای سیستم گرمایش و سرمایش استفاده می شود و کاربردهای زیادی دارد و یکی از پمپ های پرمصرف برای گردش آب گرم و آب سرد می باشد و این پمپ ها هزینه نصب و نگهداری و تعمیر پایینی دارند و تنوع مدل و سایز در آنها بسیار زیاد است به همین منظور شما می توانید با شرکت فرات کو ارتباط و از نحوه خرید و سفارش این دستگاهها اطلاع حاصل کنید .

Related Post

Leave a Comment

Call Now Button