مقالات

بوستر پمپ آب و انواع آن

بوستر پمپ آب

بوستر پمپ آب (پمپ فشار) نوعی نیروی گریز از مرکز است. زیرا این نیروی گریز از مرکز یک یا چند پروانه برای پمپاژ مایعات استفاده می کند. در کل بوستر پمپ آب وسیله ای مکانیکی می باشد که برای افزایش آب یا سایر مایعات جهت افزایش فشار به محل مورد نظر استفاده می شود. . فشار آب نیرویی است که آب را از منبع آب به محل یا سیستم تامین آب مورد نظر منتقل می کند.

دلیل استفاده از این وسیله

آبی که از منبع به خانه ها می آید دارای فشار بالایی می باشد. همان طور که آب از منبع به خانه ها می آید، اصطکاک و یا مشکلات ناشی در لوله ها می تواند سبب اتلاف انرژی و زمان شود که این هدر رفت انرژی سبب می شود آب به طبقات بالای ساختمان نرود.

با کمک انواع بوستر پمپ فشار می توان مقداری فشار اضافی به آب وارد کرد و فشار را به سطح مورد نظر بر می گرداند. بدین ترتیب آب به راحتی می تواند به ارتفاع مورد نیاز ساختمان یا خانه برسد. زمانی که مصرف آب به صورت نرمال می باشد این دستگاه به حال آماده به کار می شود و وقتی که درخواست در شبکه مصرف آب بالا رود بوستر پمپ وارد مدار شده و فشار آب مورد نیاز را تامین می کند.

لازم به یادآوری است برای اینکه از صدمه دیدن بوسترها توسط ضربات مکانیکی یا الکتریکی در زمان شروع به کار آن جلوگیری کرد از اینورتر استفاده می شود با کمک اینورتر الکترومتور به آرامی شروع به کار می کند و به مرور دور و قدرت آن افزایش می یابد.

نحوه کارکرد انواع بوستر پمپ فشار آب

عملکرد این وسیله یا پمپ فشار آب شبیه به یک فن است و هدف بوستر پمپ آب افزایش فشار آب و در برخی موارد افزایش فشار دبی می باشد

این وسیله با کمک یک مخزن انبساط داخلی کار می کند این مخزن بسته به کیسه هوا  دارد و کار اصلی آن وارد کردن آب به مخزن است که همراه با کیسه هوا کار می کند. این کار هوای کیسه هوا را فشرده می کند و آب فشار زیادی ایجاد می کند.

حداکثر تعداد بوستر پمپ ها، پمپ های گریز از مرکز هستند. یعنی این پمپ دارای یک یا چند پروانه برای فشرده سازی سیالات است. فشار آب یا بوستر پمپ به روش زیر عمل می کند.

  • در کار یک پمپ تقویت کننده آب، آب از منبع آب به پمپ وارد می شود.
  • با برخورد آب به پره های پروانه، پره ها انرژی جنبشی آب را تامین می کنند و سرعت آن را افزایش می دهند.
  • پس از این، آب به داخل محفظه پیچشی حرکت می کند.
  • محفظه های پیچشی یا پوشش حلزونی سرعت آب را به فشار تبدیل می کند.
  • به این ترتیب فشار آب افزایش می یابد و به ارتفاع مورد نظر منتقل می شود.

انواع بوستر پمپ آب

بوستر پمپ آب به دو بخش تقسیم می شود:

  • بوستر پمپ آب تک مرحله ای: همان طور که از نامش پیداست در یک مرحله فشار آب یا سیال دیگر را افزایش می دهد و از یک پروانه جهت افزایش فشار آب استفاده می کند این پمپ فشار کارایی کمتری نسبت به این ابزار چند مرحله ای دارد اما فضای کمتری اشغال می کند.
  • بوستر پمپ فشار چند مرحله ای: در این نوع بوستر پمپ آب از چند پروانه برای فشار آب استفاده می شود و هر مرحله یک پروانه دارد.

انواع مختلف این بوستر آب را کجا نصب کنیم؟

بوستر پمپ آب را در محلی که می خواهید آب را انتقال دهید نصب می شود مثلا اگر در خانه شما آب فشار پایینی دارد باید آن را بر روی خط لوله اصلی آب نصب کنید که از آنجا آب وارد خانه شما شود و ورودی بوستر را نصب کنید و سپس خروجی را دوباره وارد لوله کنید. چنانچه پمپ آب دچار مشکل شود همیشه یک بای پس وجود دارد و اگر پمپ کار نکند و نیاز به تعمیر و عیب یابی داشته باشد می توان پمپ را از طریق بای پس جدا کرد.

لازم به ذکر است لازم است این وسیله را قبل از اتصال به خانه تست کنید و در برخی موارد نشت جریان کم می تواند باعث آسیب چرخه پمپ شود و روند پمپ را متوقف کند.

سخن آخر

این ابزار علاوه بر اینکه برای خانه ها جهت افزایش فشار آب استفاده می شود در مواردی مانند خودرو، معدن، صنعت فولاد، تهویه مطبوع، ماشین لباسشویی، ماشین آلات نساجی و …. مورد استفاده قرار می گیرد و در هنگام انتخاب یک بوستر پمپ مناسب باید این نکته را در نظر داشته باشید که آیا این بوستر توانایی رفع نیازهای شما را دارد و حتی اگر قرار است نیاز شما رفع شود به جای انتخاب یک پمپ با قدرت بیشتر از چندین پمپ با قدرت کمتر استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *