مقالات

انواع مختلف پمپ های استخر

پمپ های استخر

پمپ های استخر یکی از مهم ترین و حیاتی ترین قسمت های استخر می باشد. در حقیقت می توان گفت که یکی از وظایف اصلی پمپ های استخر تامین آب به فیلترها و همچنین تمیز نگه داشتن آب استخر می باشد. اگر می خواهید پمپی با کیفیت و متناسب با نیاز و استخر خود و همچنین ماندگاری بالا بخرید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا در مورد این محصول بیشتر بدانید.

پمپ های استخر چیست؟

در واقع قلب تپنده سیستم لوله کشی استخر، یک پمپ است. بدون پمپ، گردش آب در استخر وجود نخواهد داشت، آب راکد و ساکن خواهد بود. پمپ موظف است آب آلوده و کثیف استخر را به سمت فیلترهای نظافتی هدایت کند تا آلودگی ها از بین رفته و آب استخر همیشه تمیز و شفاف بماند.

اجزای تشکیل دهنده پمپ استخر

قبل از رفتن به نکات خرید پمپ استخری بهتر است کمی با اجزای اصلی آن ها آشنا شوید. پمپهای استخر معمولا از سه قسمت اصلی تشکیل شده اند:

  • محفظه پمپ
  • موتور پمپ
  • محرک پمپ

محفظه پمپ

این محصول دارای یک نوع محفظه است که این قسمت از آن کاربرد خاص خود را دارد. محفظه پمپ حاوی یک سبد با درب تمیز است. قبل از اینکه آب استخر به داخل فیلتر هدایت شود ابتدا در این سبد ریخته شده و سپس توسط پمپ به فیلتر منتقل می شود.

محرک پمپ

محرک پمپ در واقع تیغه ای است که به سرعت می چرخد. وظیفه محرک پمپاژ آب به داخل فیلتر استخر است.

موتور پمپ

درایو پمپ معمولا در پشت پمپ قرار دارد. هدف اصلی آن چرخاندن سریع محرک پمپ است تا فرآیند مکش آب به خوبی انجام شود.

انواع مختلف پمپ های استخری

مدت زیادی از طراحی و تولید پمپ های قابل استفاده در استخرها می گذرد و این پمپ ها در این مدت دستخوش تغییرات زیادی شده اند. در گذشته تنها یک مدل پمپ وجود داشت، اما امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی، سه مدل پمپ در بازار برای خرید وجود دارد. انواع مختلف پمپ های استخری عبارتند از:

  • پمپ های تک سرعته
  • پمپ های دو سرعته
  • پمپ های استخر با سرعت متغیر

نوع پمپ استخر تک سرعته

همانطور که از نام آن ها پیداست، در این مدل موتور پمپ قادر است محرک را فقط با سرعت مشخصی بچرخاند. سرعت چرخش محرک در این مدل ها کاملاً به توان خروجی پیشرانه پمپ بستگی دارد. اگر قصد تعویض پمپ های تک سرعته خود را دارید، بهتر است سراغ مدل های دو سرعته بروید. زیرا انواع مختلف پمپ های استخری دو سرعته از نظر کارایی مزایای بیشتری دارند و همچنین سرعت تعویض آب در آنها نسبت به نمونه های تک سرعته بیشتر است.

پمپ استخری دو سرعته

پمپ ها دارای دو سرعت مجزا برای چرخاندن محرک پمپ پمپ می باشند. سرعت بالا در این دسته کاری را انجام می دهد که مدل های تک سرعته قادر به انجام آن بودند. سرعت پایین به کار رفته در پمپ های دو سرعته به این پمپ ها امکان تعویض آب استخر را با مصرف انرژی کمتر می دهد. بسته به اندازه استخر خود، می توانید از هر یک از این سرعت ها استفاده کنید.

پمپ های سرعت متغیر

انواع مختلف این نوع پمپ ها، اگر به دنبال خرید پمپی با کیفیت، مرغوب و بادوام هستید، بهتر است به دنبال مدل های دور متغیر باشید. پمپ های دور متغیر گران تر از مدل های تک سرعته و دو سرعته هستند. این پمپ ها به جای موتورهای القایی از موتورهای مغناطیسی استفاده می کنند که در خودروهای الکتریکی نیز استفاده می شود تا بتوانند محرک پمپ را با سرعت های متغیر بچرخانند. پمپ های استخری با سرعت متغیر به نیروی کمتری برای تغییر آب و جریان نیاز دارند و بنابراین کارآمدترین پمپ ها هستند.

سخن آخر

در این مطلب ما به معرفی ، ویژگی ها و کاربرد های پمپ آبی از نوع استخری پرداختیم. استفاده از این نوع محصولات آبی دارای مزایایی می باشد. البته بسته به نوع طراحی و ساخت آن ها، می توان گفت با کیفیت های مختلفی مواجه می شویم. بنابر این برای خرید این محصول بهتر است که از فروشگاه های معتبر و برند های مطمئن این محصولات اقدام نمود. در پایان باید گفت که این کالا دارای اجزای متعددی است که هر کدام وظیفه مخصوص به خود را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *