انواع بوستر پمپ آتش نشانی

بوستر پمپ آتش نشانی از چند الکتروموتور که به صورت موازی به هم متصل شده اند و به وسیله یک تابلو فرمان به صورت جداگانه کنترل می شوند که این بوستر پمپ دارای انواع مختلفی می باشد به همین منظور ما در این مقاله به بررسی انواع بوستر پمپ آتش نشانی می پردازیم .

بوستر پمپ آتش نشانی

انواع بوستر پمپ آتش نشانی به دو دسته ساده و الکتروپمپ پیشرو یا جوکی دار تقسیم می شود که در حالت ساده چند الکتروپمپ اصلی با مشخصات یکسان و مساوی ساخته و تولید می شوند ولی در حالت الکتروپمپ پیشرو یا جاکی پمپ یک یا چند الکتروموتور اصلی وجود دارد که فشار آن با فشار الکتروپمپ های دیگر یکی است ولی ظرفیت الکتروپمپ پیشرو کمتر از الکتروپمپ اصلی است و این بوسترها یک نوع تقویت کننده هستند که تامین آب مصرفی و آتش نشانی ساختمان های بلند و برج ها ، مصارف صنعتی ، خانگی ، کشاورزی و غیره را تامین می کند.

بوستر پمپ آتش نشانی دور متغیر

یکی از انواع بوستر پمپ آتش نشانی بوستر پمپ دور متغیر است که علاوه بر تامین فشار آب در زمان های مختلف می توان از آن استفاده کرد. در این بوسترها به جای پرشرسوئیچ از یک دستگاه به نام پرشر ترانسمیتر استفاده می شود که فشار بوستر پمپ را حس می کند و مقدار آن را به صورت شدت جریان از ۴ تا ۲۰ میلی آمپر به برد کنترل انتقال می دهد .

مزایای بوستر پمپ آتش نشانی دور متغیر

از مزایای این نوع بوستر پمپ آتش نشانی ثابت بودن فشار سیستم پمپ های دور متغیر است که این امر بسیار مهم است و منبع دیافراگمی ندارد چون مقدار آب پمپاژ شده با میزان آب متعادل است .

از دیگر مزایای این بوسترها کاهش استهلاک پمپ ها و قطعات الکتروپمپ می باشد و هزینه برق مصرفی تا ۳۰ درصد کاهش پیدا می کند و باعث افزایش طول عمر مفید الکتروپمپ ها می شود و فضای کمی را اشغال می کند.

بوستر پمپ دور ثابت

یکی دیگر از انواع بوستر پمپ آتش نشانی بوستر دور ثابت است که در این نوع بوستر از سوئیچ فشار استفاده می شود و هر پمپ بر اساس اختلاف فشار مشخص می شود و به همین دلیل کنترل فشار و دبی مصرف به صورت بهینه و متناسب به وجود می آید .

این بوسترها دارای دور ثابت هستند و برق آنها تک فاز و سه فاز و یا ترکیبی از این دو می باشد . بعضی از این بوسترها می توانند به صورت نوبتی خاموش و روشن شوند و کنترل فشار با استفاده از دو سوئیچ انجام می شود .

در این نوع بوستر ثابت چند منبع دیافراگمی با ظرفیت متناسب با هم قرار می گیرند و کار می کنند که برای تعیین و محاسبه ظرفیت این منبع دیافراگمی برای ۱۵ مرتبه روشن و خاموش شدن هر کدام از الکتروپمپ ها بر حسب لیتر در دقیقه را به تعداد پمپ ها تقسیم کنید که در اصل راندمان منبع حدود ۳۳ درصد می باشد.

نحوه کارکرد بوستر پمپ دور ثابت

زمانی که چند موتور الکتریکی در سیستم روشن است آب تامین می شود ولی مابقی آن در منبع دیافراگمی ذخیره می شود که این کار سبب می شود که فشار سیستم بالا رود تا به میزان پرشرسوئیچ برسد و بعد مدار بسته و موتور الکتریکی خاموش و آب مصرفی از منبع برداشته می شود و دوباره زمانی که فشار آب پایین آمد فرمان روشن شدن الکتروپمپ ها داده می شود و این عملیات برای تامین فشار آب ادامه پیدا می کند.

خرید انواع بوستر پمپ آتش نشانی

انواع بوستر پمپ آتش نشانی دارای مدل های مختلفی می باشد که به منظور تامین فشار آب کاربرد دارد و قیمت آنها متفاوت می باشد که بر اساس کیفیت ، نوع بوستر پمپ ، اتصالات و تجهیزات قیمت آنها متفاوت می باشد  به همین منظور شما می توانید به سایت شرکت فرات کو مراجعه و نحوه خرید این بوستر پمپ آتش نشانی و پمپ آب را مشاهده نمایید.

سخن پایانی

انواع بوستر پمپ آتش نشانی را بررسی کردیم و اهمیت کارکرد این بوستر پمپ بسیار زیاد است و باعث تامین فشار آب مصرفی ساختمان ها و برج ها می شود به همین منظور شما می توانید با شرکت فرات کو ارتباط و از نحوه سفارش این پمپ ها اطلاع حاصل کنید.

Related Post

Leave a Comment

Call Now Button